שתף

אג"ח זבל – מדריך למשקיע הנועז

אג"ח זבל הנו הכינוי לו זכו אגרות חוב קונצרניות בעלות דירוג אשראי נמוך או שאינן מדורגות כלל. הסיכון גדול, אך הוא צריך לעצור את ההשקעה בהן? התשובות המלאות בכתבה שלפניכם

אם זה נשמע מסוכן ונראה מסוכן אז יש סיכוי טוב שזה יכול להיות מסוכן.

אג"ח זבל הוא הכינוי לו זכו אגרות חוב קונצרניות בעלות דירוג אשראי נמוך או שאינן מדורגות כלל. כינויים נוספים שלהן הם אג"ח לא מדורגות, אג"ח בתשואה גבוהה (high yield) ואג"ח הזדמנויות.

דירוג אשראי נמוך (BB ומטה) או חוסר בדירוג מעידים על סיכון גבוה בהשקעה שכן הדירוג בא למדוד את יכולת החברה לפדות את האג"ח שהיא מנפיקה.

אולם, לצד הסיכון הגבוה מובטח פיצוי בצורה של תשואה גבוהה שתתקבל במידה והחברה לא תיקלע חלילה לקשיי נזילות, פשיטת רגל או מקרים אחרים שימנעו ממנה לעמוד בהתחייבותה לפדות את אגרת החוב.

אגרת חוב היא דרך של חברה ללוות כספים מהציבור מבלי לדלל את המניות שבבעלותה. על אגרת החוב נקובה ריבית המובטחת על ידי החברה ומשולמת אחת לתקופה ובנוסף המשקיע באגרת מרוויח/מפסיד מההפרש בין מחיר הקניה למחיר המכירה או מחיר הפידיון.

כך למשל אם אג"ח מסוימת נקנתה ב- 97 אג` ומחיר הפידיון שלה הוא 100 אג` ירוויח המשקיע 3% בנוסף לריבית הנקובה על האגרת. התשואה העודפת שמבטיחות אג"ח הזבל על פני אג"ח הממשלתיות יכולה לנוע בין 6% בתקופות של גאות ויציבות ועד 10% ויותר בתקופות של אי ודאות המאופיינות בתנודתיות גבוהה יותר.

כלומר, עליית הסיכון בשוק כולו מעלה את התשואה על אגרות חוב אלו. כמו כן, אג"ח הזבל צמודות למדד ולכן מהוות הגנה מפני עליית האינפלציה. 2008 שהתחילה בנפילות חדות בבורסה עקב משבר הסאבפריים בארה"ב, היא בדיוק הסביבה בה אג"ח הזבל פורחות.

ירידת מחירי האג"ח הזניקו את התשואות עליהן. המשקיעים העיקריים באג"ח הזבל הם מנהלי הקרנות אשר יש להם כלים מתוחכמים יותר להשקיע בהן בחכמה. חשוב להבין שבהשקעה מסוג זה גם משקיע מנוסה יכול ליפול ולכן על אחת כמה וכמה משקיע חסר ניסיון או ידע מספקים.

הדרך של מנהלי הקרנות להקטין את הסיכון הוא בפיזור בין אג"ח זבל רבות מענפים שונים, שימוש באנליזות שמאתר את נקודות התורפה של החברה ואת הסיכונים אליה היא חשופה ולבצע בדיקות שטח מול מנהלי החברות.

מנהלי הקרנות רואים בשיטה שלהם יתרון לעומת צורות השקעה אחרות כיוון שהם טוענים כי השקעה ישירה לא תאפשר פיזור מספיק וכן לא ניתן להשקיע בקרנות אלו באמצעות תעודת סל מבין קרנות אג"ח הזבל חמשת המובילות ב- 2008 הן פסגות High Yield ללא מניות , אימפקט מנורה High Yield , מיטב High Yield ללא מניות, אפסילון תשואה פלוס, פריזמה High Yield.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

loader

בנקרייט עושה מאמצים לאסוף עבורך מידע מדויק ועדכני כדי לתת בידיך כלי עזר. עם זאת, אין בנקרייט יכולה להיות אחראית לנכונות המידע ולאפשרות השימוש בו. אין לראות באתר זה המלצה על דרך השקעה או פעולה. יש לבדוק את המידע המפורסם לפני כל החלטה.

תנאי שימוש